4.4 CF Refrigerator, 19 1/2"W x 22"D x 33"H, Black/Stainless Steel
Reward Points: 71
SKU: 7300001046
Mfg part #: AVARM4436SS
Convenient mini-fridge has adjustable slide-out shelves, so you can arrange the contents just the way you want them. Contains one full-width and two half-width door storage bins. A gallon-jug storage area in the lower door bin is perfect for larger bottles. A full-width chiller compartment is perfect for frozen meals and ice cream. Adjustable thermostat control with a push-button defrost mode. Leveling legs are adjustable, to accommodate odd or uneven flooring and a flat-back design allows for easy placement. An interior light makes it easy to grab what you want, even at night. Convenient reversible door. Capacity (Volume): 4.4 cu ft; Width: 19 1/2"; Depth: 22"; Height: 33".
Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|
| UOM | EA |
| Pack | 1 EA |
| Capacity (Volume) | 4.4 cu ft |
| Color(s) | Black/Stainless |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| Depth | 22" |
| Global Product Type | Refrigerators-Counter Height |
| Height | 33" |
| Material(s) | Stainless Steel/Fiberglass |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 19 1/2" |
| UBN | COST, PRODUCTIVITY |
| Category | Refrigerators |
| Manufacturer | Avanti |