Heavy Duty Scrubber Sponge, 3/Pk, 2 1/2 x 4 1/2, .9" Thick, Yellow-Green, 24/Ctn
Reward Points: 3
SKU: 7300015207
Mfg part #: CLO91029CT
The ideal kitchen and bathroom cleaning tool for tougher jobs. Use it to quickly wipe down countertops and sinks or scrub away tough messes. Durable, absorbent and longlasting, S.O.S® Heavy Duty Scrubbers are bigger and thicker than most ordinary sponges. With its specially angled shape,this sponge makes it easy to access all those hard-to-reach nooks and crannies. Sponge Type: Scrub Pad; Material(s): Scrim; Sponge; Width: 2 1/2"; Height: 4 1/2".
Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|
| UOM | CT |
| Pack | 24 EA/CT |
| Color(s) | Yellow/Green |
| Duty Rating | Heavy |
| Global Product Type | Sponges-Scrub Sponge |
| Height | 4 1/2" |
| Material(s) | Scrim;Sponge |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | 3 Pack |
| Sponge Type | Scrub Pad |
| Thickness | 0.9" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 2 1/2" |
| UBN | COST |
| Category | Sponges |
| Manufacturer | S.O.S.® |