Heavy-Duty Sliding Transfer Bench with Cut-Out Seat, 19-23"H, 15 x 19 Seat
Reward Points: 27
SKU: 7300010260
Mfg part #: BGH52217341900
Select a transfer seat that takes the pressure off of the caregive - this seat slides side-to-side to minimize physical strain on user or caregiver. Blow-molded plastic seat and back with textured, non-slip surface designed for comfort and strength. Durable, lightweight, aluminum frame. Cut-out easily removes for perineal access. Adjustable legs with suction cup, slip-resistant tips. Nylon strap locks and holds seat in place to provide additional safety. Clearance: 19-23"; Seat Width: 19"; Seat Depth: 15"; Seat Height (Range): 19-23".
Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|
| UOM | EA |
| Pack | 1 EA |
| Board/Bench Type | Bench; Cut out; Backrest |
| Clearance | 19-23" |
| Expected Delivery | Allow several additional days for delivery |
| Global Product Type | Transfer Boards/Benches-Bench |
| Height Adjustment | Yes |
| Material(s) | Aluminum; Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Depth | 15" |
| Seat Height (Range) | 19-23" |
| Seat Material | Plastic |
| Seat Width | 19" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | 400 lbs |
| UBN | COST, Sustainability |
| Category | Transfer Boards/Benches |
| Manufacturer | DMI® |