Medium-Duty Scrubbing Sponge, 3 1/2 x 6 1/4, Yellow/Green, 20/Carton
Reward Points: 6
SKU: 7300004567
Mfg part #: MMM74
Help keep your home or business clean. Dual-action cleaning tool. On one side, it’s a No. 96 scouring pad for scrubbing and cleaning. On the other side, the cellulose sponge quickly wipes up spills and messes. An ideal companion for the most common, medium-duty cleaning jobs. Sponge Type: Scrubbing; Material(s): Cellulose; Scouring Pad; Shape: Rectangular; Width: 3 1/2".
Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|
| UOM | CT |
| Pack | 20 EA/CT |
| Color(s) | Yellow/Green |
| Duty Rating | Medium |
| Global Product Type | Sponges-Scrub Sponge |
| Height | 6 1/4" |
| Material(s) | Cellulose;Scouring Pad |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shape | Rectangular |
| Sponge Type | Scrubbing |
| Thickness | 7/10" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 3 1/2" |
| UBN | COST |
| Category | Sponges |
| Manufacturer | Scotch-Brite™ PROFESSIONAL |