Urban Collection Punched Metal Letter Sorter, 6 1/2 x 3 1/4 x 5 1/2, Black
Reward Points: 1
SKU: 7300001022
Mfg part #: AOPART20003
Strong, professional grade punched metal with decorative urban style slotted pattern. High quality satin finish complements any décor. Features protective feet to prevent surface wear and scratches on the desktop surface. Reinforced rounded edges provide durability and attractive detailing. Provides three compartments to sort letters, memos, or other materials helping to organize your desktop. Desktop Sorting Rack/Space Saver Type: Letter Sorter; Color(s): Black; Material(s): Perforated Steel; Width: 6 1/2".
Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|
| UOM | EA |
| Pack | 1 EA |
| Color(s) | Black |
| Depth | 3 1/4" |
| Desktop Sorting Rack/Space Saver Type | Letter Sorter |
| Global Product Type | Desktop Sorting Racks/Space Savers-Multi-Compartment Organizer |
| Height | 5 1/2" |
| Material(s) | Perforated Steel |
| Number of Compartments | 3 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 6 1/2" |
| UBN | COST |
| Category | Desktop File Folder Sorters |
| Manufacturer | Artistic® |