Urban Collection Punched Metal Letter Tray, Black
Reward Points: 1
SKU: 7300001021
Mfg part #: AOPART20002
Strong, professional grade punched metal with decorative urban style slotted pattern. High quality satin finish complements any décor. Features protective feet to prevent surface wear and scratches on the desktop surface. Reinforced rounded edges provide durability and attractive detailing. Stackable, front-loading letter tray designed for easy access to materials. Desk Tray Type: Front Load; Holds Paper Size: Letter; Width: 10"; Depth: 13 3/4".
Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|
| UOM | EA |
| Pack | 1 EA |
| Color(s) | Black |
| Depth | 13 3/4" |
| Desk Tray Type | Front Load |
| Global Product Type | Desk Trays-Front Load |
| Holds Paper Size | Letter |
| Material(s) | Perforated Steel |
| Number of Compartments | 1 |
| Number of Tiers | 1 |
| Opening Type | Front |
| Overall Height | 3 1/2" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 10" |
| UBN | COST |
| Category | Desktop File Folder Sorters |
| Manufacturer | Artistic® |